piątek, 31 października 2014

Happy Halloween


Dzisiaj w Irlandii obchodzone  jest Halloween, zwyczaj odnoszący się do polskiego Święta Zmarłych, jednak tu przybrał  zupełnie inną  formę, kojarzy się z przebieraniem w przeróżne kostiumy, z dyniami, słodyczami i mroczną atmosferą. Do najważniejszych symboli Halloween należy oczywiście wydrążona dynia ze świeczką w środku zwana
 "Jack-o-lantern", bez której  nie może obyć się żaden mieszkaniec  halloweenowego domu.

Specjalnie przygotowane dynie ustawia się w oknach lub przed domami, żeby chroniły przed złymi mocami. Współcześnie Halloween oprócz mrocznej atmosfery niesie ze sobą przede wszystkim świetną zabawę dla dzieciaków.

Najpopularniejszą formą obchodzenia tego święta jest zabawa zwana "Cukierek albo psikus" - "Trick or Treat". Ta forma przypadła do gustu dzieciom i co roku gdy zbliża się Halloween dzieciaki szykują nowe stroje, a w dniu tego święta ruszają by zbierać słodkości.

Skąd wywodzi się to święto? 

Halloween wiąże się z angielskimi słowami All Hallows' Eve, co oznacza w dokładnym tłumaczeniu Wigilię Wszystkich Świętych. Geneza Halloween pochodzi od plemion celtyckich zamieszkujących dzisiejsze tereny Irlandii i Szkocji. Już ponad 2 tysiące lat temu Celtowie celebrowali festiwal Samhain. Co stało się zaczątkiem święta Halloween. Wierzono wówczas, że ostatniego dnia października granica pomiędzy dwoma światami – żywych i umarłych zanika.

31 październik to dzień kończący lato (stary rok) i zaczynający zimę (nowy rok). Celtowie wierzyli, że w tym dniu, od wschodu do zachodu słońca ziemia jest nękana przez złe duchy. Aby ochronić się przed złymi mocami składano ofiary bogowi Samhain. Innym sposobem ochrony przed złymi duchami było noszenie skór zwierząt i odpowiednio ponacinanych dyń, w ten sposób przebierający się ludzie chcieli upodobnić się do demonów, tak by myślały one, że są jednymi z nich. W tym czasie druidzi (celtyccy kapłani) chodzili po domostwach prosząc o jedzenie. Odmowa wiązała się z narażeniem na niełaskę złych duchów. Ten zwyczaj dał zaczątek dzisiejszemu "trick or treat" (psikus albo poczęstunek).
W dzisiejszych czasach Halloween jest traktowane nie jako obrządek religijny, ale bardziej jako zabawa, a co za tym idzie - sposób na zarabianie. Zwłaszcza widać to w krajach anglosaskich, gdzie organizuje się bale przebierańców, pokazy sztucznych ogni i różnego rodzaju imprezy tematyczne, gdzie główną atrakcją stają się wymyślne kostiumy oraz upiorne dekoracje. Żadna zabawa halloweenowa nie obędzie się bez stosownych przygotowań, wystroju domu, czy właściwego przebrania.

Dla tych jednak którzy nie obchodzą tego święta i pozostaną  dzisiaj w domach proponujemy przygotowanie przepysznej zupy dyniowej, która z pewnością nas rozgrzeje w te coraz chłodniejsze wieczory.
Link do przepisu na prostą i smaczną zupę dniowa: http://gotuj.skutecznie.tv/2012/10/najprostsza-zupa-dyniowa/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz