środa, 28 października 2015

Podsumowanie lata,ciąg dalszy.

Nasz program aktywności mamy zapięty na ostatni guzik.Może powiem parę słów więcej o tym:).Projekt ufundowany jest przez Community Foundation for Ireland,a patronują nam:
 Towarzystwo Polsko-Irlandzkie,ambasada Polski w Dublinie,Cork Gazeta.IE, tygodnik "Nasz Głos",Forum Polonia,Festiwal Sztuki Polskiej w Limerick,Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Dublinie.Ostatnio dołączył do "dopingu" radny Mick Finn.
"Aktywni seniorzy w Cork biorą udział w programie edukacji obywatelskiej w ramach programu „Flying Seniors” zorganizowanego przez Centrum Together-Razem i ucząc się o tym jak ważna jest świadomość obywatelska, zachęcają wszystkich Polaków do tego, aby rejestrowali się w irlandzkim spisie wyborców, a przy okazji zapraszają innych seniorów, aby organizowali się w polonijne kluby seniorskie na terenie całej Irlandii. Spotkania odbędą się w Limerick w dniu 31 października i w Dublinie w dniu 7 listopada.
W Cork od czerwca 2015 odbywa się projekt aktywizacji obywatelskiej, skierowany do polskich seniorów. Idea stojąca za tym projektem przypłynęła od organizacji irlandzkich, działających na rzecz osób starszych, aby wykorzystać potencjał i zaangażowanie seniorów, którzy posiadają wspaniałe kompetencje, które często nie są wykorzystywane. Seniorzy mają zazwyczaj ugruntowaną już filozofię życia, wiedzę pragmatyczną zdobywaną latami, mają czas oraz chęć do dzielenia się z innymi.
"Flying Seniors" ma dwa główne cele. Pierwszy z nich to edukacja wyborcza i zachęcanie Polaków żyjących i mieszkających w Irlandii do tego, aby rejestrowali się do irlandzkiego spisu wyborców. Nadal sporo naszych rodaków nie korzysta ze swoich uprawnień i nie bierze udziału w wyborach lokalnych do rad miasta. Nadal spora część naszych rodaków żyjących w Irlandii nie jest postrzegana przez władze, jako pożyteczny głoś wyborcy, o który należy zabiegać. Wystarczy tylko zarejestrować się do spisu wyborców i już w ten sposób wzmacniamy nasze polskie środowisko i sprawiamy, że jesteśmy bardziej dostrzegalni i trzeba liczyć się z naszym głosem – głosem Polaków mieszkających w Irlandii. Do tego zachęcają właśnie seniorzy, którzy sami przeszli 10 tygodniowe szkolenie trwające od czerwca 2015, podczas którego dowiedzieli się jak wygląda system polityczny w Irlandii, jak wyglądają wybory w Irlandii, dlaczego ważne jest, aby rejestrować się do spisu i brać udział w glosowaniu. Seniorzy w chwili obecnej rozpoczynają przygotowania zgodne z modelem Train the Trainer, by móc przekazywać te wiedzę dalej, swoim bliskim, osobom z najbliższego otoczenia, ale również podczas zaplanowanych wyjazdów do Limerick i do Dublina.
Drugim celem tego projektu jest aktywizacja seniorów po za granicami Cork, głównie w Dublinie i w Limerick i właśnie tam wybierze się grupa uczestników -najpierw do Limerick w dniu 31 października, gdzie w Pastoral Centre, Danmark Street w godzinach od 11.30 do 15.50 i do Dublina w dniu 7 listopada w Domu Polskim w godzinach od 16.30 do 20.30. Podczas tych spotkań seniorzy będą mieli okazje podzielić się zdobytą wiedzą, zachęcić wszystkich do rejestracji do spisu wyborców i przed wszystkim poopowiadać o swojej grupie "Kawa czy Herbata" i jak ważna jest aktywizacja seniorów.
Specyfika aktywizacji seniorów jest bliska Centrum Together-Razem, które od roku 2011 prowadzi, jako jedna z pierwszych organizacji polonijnych w Europie, grupę aktywności osób starszych zwaną „Kawa czy Herbata” Uczestnicy tej grupy przez ostatnie 4 lata angażowali się w mnóstwo ciekawych aktywności, począwszy od śpiewania, poprzez poznawanie kultury irlandzkiej i pielęgnowanie kultury polskiej skończywszy na dorocznych akcjach sprzątania plaż w Irlandii. Działalność grupy Kawa czy Herbata wskazywać ma innym seniorom przybywającym do Irlandii, że mogą skutecznie angażować się w życie społeczne, mogą pielęgnować swoje pasje i rozwijać nowe, mogą korzystać ze swoim umiejętności i dzielić się nimi z innymi, mogą wreszcie  organizować się i działać razem jak robi to właśnie grupa Kawa czy Herbata w Together-Razem. Osoby starsze bardzo często zjawiły się w Irlandii dla potrzeb swoich dzieci do opieki nad wnukami i z ogromnym poświeceniem wypełniają tutaj swoją misję, jednakże właśnie oni również chcą mieć czas dla siebie, również chcą mieć okazję, aby się spotkać, wypić kawę czy herbatę a przy okazji zaangażować się w cos pożytecznego.
Seniorzy z Together-Razem zapraszają wszystkich, aby przyszli w dniu 31 października do Pastoral Centre o godzinie 11.30 w Limerick oraz w Dublinie do Domu Polskiego w dniu 7 listopada o godzinie 16.30 i posłuchali o tym, jak ważna jest aktywność osób starszych, jak istotne jest dla nas,

społeczności polskiej w Irlandii, aby zarejestrować się do spisu wyborców i brać udział wyborach lokalnych oraz dowiedzieli się jak zakładać polonijne kluby seniorskie na terenie całej Irlandii".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz