czwartek, 1 listopada 2012

Dzień Wszystkich Świętych

Już dobiega końca dzisiejszy dzień, który nie jest taki zwykły. Deszczowy i wygląda jak wiele innych podobnych szarych i zimnych w Irlandii, ale dla wielu z nas jest to szczególny dzień bowiem dzisiaj jest  Dzień Wszystkich Świętych, a jutro Zaduszki. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Nie jeden z nas ma w pamięci zaduszkowe spacery po cmentarzu, ten nastrój, cisze, zadumę, refleksje o przemijaniu                   i ulotności życia,  która towarzyszyła tym dniom. 

Kultywując ta tradycje dzisiaj również i część naszej grupy wspólnie wybrała się na pobliski cmentarz na Wilton. Bo cmentarz to świadectwo ludzkiego przemijania a po wielu dziesiątkach lat jedynym, a często ostatnim  śladem ludzkiego życia, bywa pomnik czy krzyż przypominający, że ktoś  pod ta płytą nagrobną spoczywa, ktoś mi bardziej lub mniej bliski, ktoś zapomniany przez lata nie odwiedzany .......

Te listopadowe dni są dobre właśnie do rozmyślania nie tylko tym co było, o bliskich co odeszli, ale również nad samym sobą nad przeszłością,  teraźniejszością oraz przyszłością. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz