czwartek, 12 września 2013

Ile biegać, jaką techniką i jakich błędów unikać na początku przygotowań do maratonu

Dariusz Brzeziński trener personalny udziela praktycznych rad jak przygotować się do maratonu.
Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie zaczynając biegać. Otóż nie sprawdzają swojego zdrowia, nie badają się. Osoby nie znają swojego stanu zdrowia i nie wiedzą czy ich organizm fizycznie jest w stanie  znieść tak długi dystans jakim jest maraton bądź inne długo dystansowe biegi. Należy zatem zbadać sobie morfologie, krążenie i skonsultować się z lekarzem czy wszystko z naszym stanem zdrowotnym jest idealne a przynajmniej w dopuszczalnym progu pozwalającym brać udział w maratonie. Następnym dylematem, który jest wśród biegaczy to nadwaga. W późniejszym etapie treningów zostają nadmiernie obciążane często stawy; biodrowe, kolanowe, skokowe. Problemem są tez później choroby związane z nadwagą, m.in. problemy z kręgosłupem, zaczyna nam doskwierać odcinek lędźwiowy.
Oprócz odpowiedniego przygotowania ważny jest również sposób biegania. Okazuje się, że nawet przy tak prostej jak by się miało wydawać sprawie jak bieganie ważna jest technika tego ruchu. Każdy zazwyczaj myśli, iż na początku idzie później zwiększa swoją prędkość i zaczyna biec. Okazuje się jednak, że i pod tym kryje się coś więcej tym bardziej dla początkującego biegacza. Wg badań wynika, iż ludzie, którzy uprawiają tą dyscyplinę sportu często pogłębiają swoje wady postawy, np kifoza w odcinku klatki piersiowej, dodatkowo mamy nadmiernie ściągnięte mięśnie dwugłowe oraz czworogłowe uda. To później ograniczy naszą aktywność ze względu na te kontuzje.Najlepiej zobaczyć filmiki instruktażowe na internecie, bądź warto skorzystać ze specjalnych podręczników przygotowujących do biegania. Gdyż łatwo się mówi biegnij na wyprostowanej postawie, bardziej na śródstopiu, bardziej pracuj mięśniami trzonogłowymi prostując kończyny do przodu. Dla amatora może to być nie do ogarnięcia w pierwszej chwili.
Kolejnym częstym pytaniem jest ile biegać na początku, tak żeby się nie przeforsować? Jesteśmy ambitni, zapaleni do działania, gdy zaczynamy już byśmy chcieli, aby  było widać pierwsze postępy, ale przecież nie od razu będzie maraton. Najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy nie przesadzili z intensywnością treningową, bo wtedy nasz organizm się nie zregeneruje i dalej jeżeli nie ma regeneracji nie ma postępu. Jeżeli nawet zwiększymi ilość treningów tygodniowo, to możemy sie później zniechęcić do tej dyscypliny, będziemy zmęczeni i odpuścimy ten maraton. Jeżeli nie biegaliśmy nigdy wcześniej, jeżlei jesteśmy amatorami to możemy na poczatek zoptymalizować ten czas do 30 minut trzy razy w tygodniu. Na sam poczatek będzie to już naprawde wystarczająco. Później już z aklimatyzacją spokojnie po 2 tygodniach będzie można dołożyć po 15 minut i obserwując swój organizm przez nastepny miesiąc zastanówmy się czy jesteśmy w stanie zrobić więcej. Jednak, to czy jesteśmy w stanie zrobić więcej zależy od naszego żywienia, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć organizm przed wszystkimi procesami rozpadu, które sa podczas i  po biegu. Czy uzupełnimy elektrolity, czy zabezpieczymy swoje ciało przed spadkiem poziomu cukru na treningach, to wszystko później razem spowoduje, jeżeli będziemy sie prawidłowo odżywiali, że będziemy w stanie szybciej się regenerować a to bezpośrednio przeniesie się na nasz dobry wynik.
Następny dylemat kiedy biegać; rano przed czy po powrocie z pracy? Wszystko to zależy jak mamy zorganizowany dzień. Na pewno było by to wygodnie przed pracą zawodową rano. Zależy to również kiedy mamy największą aktywność dobową, niektórzy mają ją dopiero w godzinach popołudniowych i wtedy można też treningi robić popołudniu. Warto też dodać, że jest grono osób bardzo dobrze wysportowanych, ambitnych i robią te treningi dwa razy dnia, ale to już zależy od wcześniej wspominanej diaty, porad specjalisty i kondycji zdrowotnej biegacza, to wszystko musi być doskonale zaplanowane, żeby to móc kontynuować na dłużej i osiągnąć jakiś wynik.

Oprócz techniki, diety, trenera istnieje jeszcze wiele innych dodatkowych czynników, które wpływają na jakość biegania m.in odpowiednie obuwie, strój czy rozgrzewka.
Życzymy powodzenia wszystkim tym, którzy zamierzają rozpocząć ta wspaniałą dyscyplinę sportową i wdrożyć ją do swojego codziennego życia.

Udział naszej grupy w Mini Women's Maraton jest formą zabawy, aczkolwiek pierwsze  zdrowotne treningi były już wykonane. Miejmy nadzieje, że nie ważne na którym miejscu, ale  do mety Razem dojdziemy. Do zobaczenia wszystkim już w najbliższą niedzielę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz