niedziela, 11 stycznia 2015

Zdrowo w Nowy Rok ... (cz. 1)

Pierwsze spotkanie "Kawy czy herbaty" w Nowym Roku poprowadziła Madzia, nasza nowa wolontariuszka z Centrum Together. Magda jest fizjoterapeutką z wykształcenia. Wykorzystując swoje doświadczenie oraz wiedze wprowadziła nas w przeciągu kilkudziesięciu minut w niesamoity świat medycyny. Z niezwykłego przekazu Magdy, która czuje sie jak ryba w wodzie w temacie urazów oraz rechabilitacji medycznej dowiedzieliśmy się co to są i jak stosować bańki chińskie oraz  plastry dynamiczne. Bo jak to bywa z czasem każdemu zaczyna już pobolewać kolanko, skrzypieć w łopatce czy doskwierac karczek. Temat przyjeliśmy na wesoło. Nie zabrakło tego wieczoru również Świątecznych wspomnień oraz śmiechoterapii, która jest dobra na każdy pochmurny dzień.

 A oto czym Madzia chce sie z nami podzielić i zaprosić do wypróbowania:
Bańka chińska jest odmianą bańki próżniowej (zimnej), która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej można spotkać bańki wykonane z gumy.Ich cechą charakterystyczną jest okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze. Technika masażu bańką chińską została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której bańki wykorzystywało się w celu leczenia grypy czy przeziębień. Obecnie masaż bańką wykonuje się także w celu likwidacji bólów kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych, cellulitu czy zmniejszenia widoczności rozstępów.
Masaż bańką chińską - na czym polega zabieg? Przed masażem należy skórę odpowiednio przygotować ,czyli dobrze natłuścić i wykonać kilka technik z masażu klasycznego. W klasycznym zestawie znajdują się 4 bańki różnej wielkości. Będą one użyte w zależności od tego, jaka część ciała będzie poddawana zabiegowi. Bańka aplikowana jest na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z niej powietrza. Podciśnienie, które wytwarza się w ten sposób w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie masażysta wykonuje na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych, które nie trwają dłużej niż 3 minuty (zazwyczaj do wyraźnego odczynu). Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, a także rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.
Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu..
Ważne! Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie
Bańki chińskie wykorzystywane są m.in. w celu masażu leczniczo-relaksacyjnego. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała.
bóle kręgosłupa
dolegliwości mięśniowe
problemy ze stawami
bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
dolegliwości płucne
problemy z ukrwieniem
Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii
usuwanie cellulitu
redukcja tłuszczu z brzucha 
zmniejszenie widoczności rozstępów
wymodelowanie sylwetki
trądzik
Przeciwwskazania do masażu bańką chińską
gorączka nieznanego pochodzenia
choroby nowotworowe i zakaźne
padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby
przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)
hemofilia
cera naczynkowa
niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca
miesiączka
ciąża
wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia)

To tyle na dzisiaj z zakresu baniek chińskich jutro opublikujemy więcej na temat metody plastrowania dynamicznego czyli kinesiology taping, dobrej nocy wszystkim życzymy :) Dziekujemy naszej nowej wolontraiuszce ze otwarcie spotkań w Nowym Roku oraz cenny wykład.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz