poniedziałek, 18 listopada 2013

Czas uwolnić endorfiny

Aktywność ruchowa ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Powinien o tym pamiętać każdy, zwłaszcza osoby po 50 - tym roku życia. Poznaj ćwiczenia wybrane specjalnie dla tej grupy wiekowej! Jak powinien ćwiczyć senior?

Ruch, czyli witajcie endorfiny!
Codzienna dawka ruchu zapobiega zmianom zwyrodnieniowym, uelastycznia więzadła oraz ścięgna, gwarantując ruchomość stawów oraz ma korzystne działanie na pracę narządów wewnętrznych organizmu.          
Najważniejsze, że podczas ruchu wzmaga się produkcja hormonu szczęścia – endorfin. A więc do dzieła!
ĆWICZENIE 1
Ćwiczenie nazywane kocim grzbietem.  W klęku podpartym ustaw kolana na szerokość bioder, a dłonie na szerokość ramion. Na wydechu przyciągnij brodę do dekoltu, napnij mięśnie brzuch (przyklej pępek do kręgosłupa). Plecy zrobią się okrągłe. Na wdechu wróć do pozycji wyjściowej, wyprostuj plecy. Ćwicz powoli, z płynnym oddechem. Powtórz 8 razy.

ĆWICZENIE 2 
W klęku podpartym wyprostuj prawą rękę i lewą nogę. Napnij mięśnie brzucha, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, stopa flex (zadarta). Zatrzymaj pozycję przez klika sekund. Wróć do pozycji wyjściowej, powtórz to samo ćwiczenie na lewą rękę i prawą nogę. Ćwicz naprzemiennie. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Po zakończeniu ćwiczenia 1 i 2 usiądź na stopach, ręce wyciągnij przed siebie, dłonie i głowę oprzyj o podłogę.

ĆWICZENIE 3
Połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała, następnie ugnij kolana, a stopy oprzyj o podłogę. Kolana powinni być ustawione na szerokość bioder. Unieś biodra do góry. Ciężar ciała opiera się na stopach i ramionach. Zatrzymaj pozycję wciągnij pępek do kręgosłupa i napnij pośladki. Opuść biodra na ziemię. Powtórz 10 razy. Po zakończeniu ćwiczenia przyciągnij nogi do klatki piersiowej.

Informacje zaczerpnięte z  www.aktywnosc-fizyczna.wieszjak.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz