poniedziałek, 18 listopada 2013

„Jesteśmy, pamiętamy, wierzymy w Nas, w Was w Odrodzoną Polskę”

Polonia na emigracji po raz kolejny udowodniła, że tożsamość i pamięć historyczna jest ważnym elementem w życiu społeczności ludzi na obczyźnie a pielęgnowanie historii i tradycji jest wspólną troską mieszkańców, wynikającą z odpowiedzialności za przyszłość.
Dobiegła końca seria występów poetycko – muzycznych przygotowanych przez  grupę „Kawa czy herbata” z Centrum Together Razem w Cork. Pierwsze spotkania  z historią Polski  miały miejsce w Polskiej Szkole w Cork, gdzie 9 i 10 listopada tłumnie zebrana młodzież oraz dzieci gromkimi brawami nagradzała wykonawców. Było to niesamowite przeżycie oraz radość na widok najmłodszych pokoleń, które przeżywały razem z wykonawcami atmosferę Niepodległej Polski. Kolejno występy w kościele St. Augustines w Cork dziesiątego oraz kościele św. Michała Archanioła siedemnastego listopada były umocnieniem polskiej tożsamości na emigracji. Był to już drugi rok, gdzie grupa „Kawa czy herbata” z Centrum Together przygotowała dla Polonii na emigracji występ upamiętniający listopadowe wydarzenia. Tegorocznym scenarzystą programu „Kamienie na szaniec” był Pan Mieczysław Burzyński, któremu serdecznie dziękujemy za wybór otworów, które dały przekrój dziejów niepodległej Polski począwszy od wydarzeń z 11 listopada do lat współczesnych. Z dumą i podziwem wykonawcy obserwowali zebrane dzieci oraz dorosłych podczas spotkań, pełni nadziei, iż w sercach Polaków kwitnie tożsamość i pamięć o Ojczyźnie.

Dla nas Polaków, tych co mieszkają w kraju oraz tych na emigracji patriotyzm to nie tylko przywiązanie i miłość do Ojczyzny, lecz przede wszystkim obowiązek kultywowania tradycji, dziedzictwa, historii i kultury, edukacja i wychowanie młodego pokolenia, praca na rzecz naszych rodzin, zaangażowanie w życie społeczne oraz integracja z innymi środowiskami, szacunek dla własnego języka, duma z naszej  Polskiej historii oraz tego, co w naszym kraju mamy piękne i wyjątkowe. To także odważne rozliczanie przeszłości i przyjęcie odpowiedzialności za przyszłość. To słowa i czyny. To my Polacy, którzy nie wstydzimy się własnej tożsamości.

Rok 2013 jest to szczególny czas dla nas Polaków, gdyż przypada w nim 95 rocznica wydarzenia które miało miejsce 1918 roku.  W wyniku III rozbioru Polski z 1795 roku nasze państwo przestało oficjalnie widnieć na mapach Europy i świata. Walka przeciw zaborcom prowadzona w imię wolnej ojczyzny często przez anonimowych żołnierzy i zwykłe osoby zakończyła się 11 listopada 1918 roku. Polska stała się wolna i niepodległa. W latach 1939 - 1989 obchodzenie tego święta było zakazane a po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia.
Z lekcji historii dowiadujemy się iż, aż pięć pokoleń Polaków, żyjących pod zaborami, czekało na własne Państwo. Chylimy dziś głowy przed wszystkimi, którzy przyczynili się do odzyskania Niepodległości. Wspominamy zwłaszcza legionistów i ich Wodza Józefa Piłsudskiego, bo to oni ostatecznie rzucili wyzwanie zaborcom, „na stos rzucili swój życia los” – jak mówią słowa legionowej pieśni. Pamiętamy twórców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, bo Odzyskana Niepodległość nie była  tylko wynikiem czynu zbrojnego Legionów, ale także efektem mądrości polityków i dyplomatów. Warto pamiętać i przypominać młodym pokoleniom o tym, że owi ludzie reprezentujący niejednokrotnie różne, zwalczające się obozy, w okresie wyzwalania Wolnej Polski potrafili się porozumieć ponad podziałami. Oprócz walki zbrojnej wykorzystali również swój upór, prace i bohaterstwo spełniając tęsknotę pokoleń, wskrzeszając Wolną Polskę. Czas jesieni a zwłaszcza listopadowy okres pozwala nam zatrzymać się i zastanowić nie tylko nad sobą, ale również nad całym narodem i jego historią.
Nasze wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych oraz poezja było rodzajem hołdu, jaki Polonia na emigracji chciała złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną Niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę. Robiąc to, co kochamy i umiemy najlepiej, chcieliśmy za to podziękować a tego wyrazem był repertuar „Kamienie na szaniec” wykonany przez grupę „Kawa czy herbata” z Centrum Together - Razem w Cork. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla całej grupy oraz wolontariuszy za wkład włożony w realizację cyklu patriotycznych spotkań pt. "Kamienie na szaniec" w Irlandii. Jesteśmy, pamiętamy, wierzymy w Nas, w Was w Odrodzoną Polskę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz