piątek, 14 czerwca 2013

14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawcy

Jak co roku 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Hasłem tegorocznej globalnej kampanii  10-tego Światowego Dnia Krwiodawcy – jest „Give the gift of life. Donate blood” „Podaruj dar życia. Oddaj krew”.
Z tej okazji  „Kawa czy herbata” z inicjatywy naszej klubowiczki Ireny organizuje i pragnie już dzisiaj zaprosić wszystkich chętnych do udziału w akcji tak dobrze nam znanej i rozpowszechnionej w Polsce. Kropla to niewiele a jednak tak dużo, gdy chodzi o ludzkie życie. Centrum Together – Razem zaprasza do zapisania się na liste honorowych darczyńców osobiście w swojej siedzibie przy 17 Georges Quay w Cork (niedaleko starego FAS-u) w poniedziałek, wtorek, czwartek oraz piątek w godzinach 9.30 – 13.30, telefonicznie pod numerem 021 496 7743, 089 413 7628, badź meilem seniorzytogether@gmail.com Akcja donacji krwi przeprowadzona zostanie 16 lipca, tj. wtorek w godz. 17.00-20.00 w  St. Finbarr's Hospital,  w Centrum Cork przy Douglas Road. Szczegóły odnośnie warunków bycia honorowym krwiodawcą na terenie Irlandii można znaleść na oficjalnej stronie www.giveblood.ie oraz uzyskać w Centrum Together-Razem.Aby zostać honorowym dawcą krwi w Irlandii należy zarejestrować się w tutejszej instytucji Irish Blood Transfusion Services ( IBTS), można to zrobić w szpitalu St. Finbar przed oddaniem krwi. W formularzu tym należy podać imię , nazwisko, adres, date urodzenia oraz numer telefonu. W kwestionariuszu pojawią sie również pytania odnośnie stylu życia, przebytych chorób. Wszystkie podane informację podlegają ustawie o ochronie danych osobowych oraz tajemnicy służbowej. Wymagany dokument tożsamości w dniu donacji.

Przed samym oddaniem donacji nastapi przebadanie małej ilości krwi w celu stwierdzenia, czy nadaje sie ona do pobrania w danym dniu. Czas pobrania krwi zajmuje ok. 8 – 15 minut. Donacja wynosi 470 ml. Przed opuszczeniem szpitala honorowy dawca będzie proszony o pozostanie chwilę na odzyskanie sił, otrzyma napój oraz energetyczną przekąske. Każda nastepna donacja może nastapić po 90 dniach. Osoby uprawnione do oddania krwi muszą być pełnoletnie, mieć skończone 18 lat oraz nie więcej niż 65 jezeli będzie to pierwsza donacja.
Jeżeli już się zdecydowałeś to gratulujemy. Tak nie dużo mozna zrobić, aby ocalić komuś życie. Centrum Together – Razem bardzo dziekuje wszystkim honorowym krwiodawcom i zaprasza do aktywnego właczenia się do akcji.

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia – WHO) w 2004 roku. Jest to dobra okazja do podziękowania dawcom za ich darowizny ratujące życie; do propagowania dobrowolnego nieodpłatnego oddawania krwi oraz przekonania ministerstw zdrowia poszczególnych państw do osiągania samowystarczalności w zakresie bezpiecznej krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych i oparciu ich w 100% na dobrowolnym, nieodpłatnym oddawaniu krwi. 10-ty Światowy Dzień Krwiodawcy, skupi się na wartości oddanej przez dawców krwi dla pacjentów. Będzie okazją do przedstawienia historii ludzi, których życie zostało uratowane dzięki oddanej krwi. Historie te mają być sposobem motywowania zarówno regularnych krwiodawców do kontynuowania oddawanie krwi jak i motywowania ludzi o dobrym stanie zdrowia, którzy nigdy nie oddali krwi, szczególnie ludzi młodych, tak aby zaczęli ją oddawać.
Światowa Organizacja Zdrowia już od 1975 roku stoi na straży i odpowiada za poprawę globalnego bezpieczeństwa krwi. Celem najważniejszego programu „Blood Transfusion Safety” jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpiecznej i najwyższej jakościowo krwi i produktów krwiopochodnych, ich bezpiecznego i odpowiedniego stosowania oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla zdrowia samego dawcy jak i pacjenta.
Pojedyncza jednostka oddanej krwi może uratować trzy życia. Co roku dokonuje się 92 milionów donacji. Około połowy tych oddań jest w krajach wysoko rozwiniętych, które stanowią tylko 15% populacji świata. Wielu pacjentów wymagających transfuzji, szczególnie w krajach dopiero rozwijających się, nie ma we właściwym czasie dostępu do bezpiecznej krwi.
Zbieranie krwi od dobrowolnych niepłatnych krwiodawców jest podstawą bezpiecznej i wystarczającej ilości krwi. Regularni niepłatni krwiodawcy są najbezpieczniejszym źródłem krwi. Wśród tych dawców występuje mniej infekcji przenoszonych przez krew, niż wśród ludzi, którzy oddają krew w sytuacjach kryzysowych dla członków rodziny lub którzy oddają krew za pieniądze.
W krajach nisko i średnio rozwiniętych, oddaną krew w największym stopniu wykorzystuje się w leczeniu powikłań ciąży i anemii dzieci. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych transfuzje są najczęściej stosowane w chirurgii serca, leczeniu podtrzymującym życie, przy przeszczepach, chirurgii, dużych urazach oraz w terapii nowotworów.
Zapewnienie bezpiecznej krwi poprzez zorganizowanie krajowego systemu krwiodawstwa powinno być integralną częścią polityki opieki zdrowotnej w każdym kraju na świecie. W chwili obecnej krwiodawstwo oparte na dawcach bezpłatnych jest w 62 państwach. Celem WHO jest doprowadzenie do tego aby w 100% oddana krew pochodziła od dawców niepłatnych. Cel ten organizacja chce osiągnąć do 2020 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz